Gmina Kulesze Kościelne - Powiat Wysokomazowiecki - woj. podlaskie

  

  

 
O gminie
 
   

 
Organy władzy
 
   

 
Jednostki organizacyjne
 
   

  

  

  Ilość wizyt: 1

    O gminie » Informacje ogólne

Gmina Kulesze Kościelne położona jest w zachodniej części województwa podlaskiego. Jako jedna z dziewięciu gmin wchodzi w skład powiatu wysokomazowieckiego. Od północy graniczy z gminą Rutki i Kobylin Borzymy, od zachodu z gminą Kołaki Kościelne, od południa z Wysokie Mazowieckie, od wschodu z gminą Sokoły. Przecina ją linia kolejowa Łapy-Ostrołęka.

Początki tego regionu sięgają czasów piastowskich. Ślady pierwszego osadnictwa pochodzą z XI wieku. Miejscowość Kulesze Kościelne powstała w latach 1421-1431. Do dziś zachowało się grodzisko, otoczone wałem wysokim miejscami na 24 metry. W 1493 roku przez biskupa łuckiego Jana III Andruszewicza utworzona została tu parafia Kulesze Kościelne.
Kulesze, to gmina szlachecka. Na jej terenie mieszka około 3500 osób, w tym 645 osób nosi nazwiska Kulesza. Gmina planuje podjąć starania o nadanie jej herbu i flagi.

Powierzchnia gminy Kulesze Kościelne wynosi 116 km2. W jej granicach znajduje się 32 miejscowości wiejskich, każde z nich posiada status sołectwa. Powierzchnia gminy wynosi 9,05% powierzchni powiatu wysokomazowieckiego, a także 0,57% powierzchni województwa podlaskiego. 
Projekt i wykonanie: WIRTUALNI 2006